Ηome Events Graduation Ceremony 2018
Graduation Ceremony 2018

The American Academy Larnaca Graduation Ceremony is a high-spirited occasion that celebrates every graduate's achievements. Join us in congratulating the Class of 2018!

The guest speaker will be Dr. Theodore Panayotou, Director of CIIM,

About the guest speaker

The Director of CIIM is Dr. Theodore Panayotou, a NOBEL Peace Prize Contributor (2007), and Emeritus of Harvard University. He is Professor of Economics, Innovation & Entrepreneurship and Ethics & Social Responsibility at CIIM. He is also Visiting Professor at Tel Aviv University and a Member of the Cyprus President’s Council of the National Economy.

Professor Panayotou taught Economics for 25 years at Harvard University where he served as Director of the Sustainable Development Program. He advised Presidents and Premiers in over 20 countries including China, Mexico, Russia, the USA and several countries in Eastern Europe, Central America and Southeast Asia, and served as consultant to companies, governments, the UN and the World Bank.

Dr. Panayotou has published more than a hundred journal articles, monographs and books on the subjects of economic development, environmental management, climate change, sustainability and competitiveness. His most recent book Environment for Growth is published by Harvard University Press. He is considered a world authority on economic instruments and innovative financing mechanisms, transferable development rights, and sustainable tourism.

Dr. Panayotou has a BA in Law / Economics from the University of Athens, an MA in Development Economics from York University (Canada) and a PhD in Environmental and resource Economics from the University of British Columbia (Canada).

When & Where
School Quadrangle